Кожній молодій людині, яка прагне влити свіжий струмінь свого слова в хвилі літературного процесу, які уже охрестили „поколінням двотисячників”, випадає нагода побувати восени на Всеукраїнській нараді молодих літераторів в Ірпінському будинку творчості Національної спілки письменників України. Такою нагодою скористатися у нинішньому році довелося мені. Треба зазначити, що організатором таких творчих зустрічей виступають не лише НСПУ (у рамках цього заходу – також Міністерство України в справах сім'ї, молоді та спорту), але й, навесні, видавництво „Смолоскип” із більш розгорнутою програмою: не лише поетичними та прозовими секціями, але й соціально-політичними, – дослідженнями у формі виступів, підведенням підсумків конкурсу за однойменною назвою видавництва тощо.
Всеукраїнська нарада молодих літераторів відбувалася протягом п'яти днів з 17 по 21 вересня поточного року. Своєрідної нотки натхнення та куражу додали деяким учасникам і організаторам ажіотажні дні Львівського книжкового форуму, який співпав у часі із цією нарадою, так, що багато хто зумів, сповнившись враженнями від Львова, „із корабля на бал” сміливо їхати за новими враженнями до Києва.
Перший день наради виглядав виключно організаційним: приїзд учасників до Київського будинку письменника, реєстрація, прес-конференція, фотознімок до свожого номера газети „Слово Просвіти”, від'їзд в Ірпінь. І лише після розселення та ознайомчої культурної програми із місцевістю Ірпінського будинку письменника та її легендарною історією – вечір знайомств, де кожен учасник представив себе короткою біографією (де навчається, вихованцем якої обласної літстудії є та під чиїм керівництвом) і чимось з власного доробку.
Нашими керівниками були лауреати Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка Леонід Талалай, Василь Герасим'юк; поети, критики та літературознавці – Ганна Багряна, Іван Андрусяк, Ігор Павлюк; прозаїки –Василій Портяк та Анатолій Гай.
З наступного дня учасників розподілили по трьох секціях: двох поетичних і третій – прозово-поетичній. Я потрапив у поетичну секцію, яку вів Леонід Талалай, Ганна Багряна та Галина Гай (доречі наша землячка). За підсумками Ірпінської наради, пані Галина разом із чоловіком Анатолієм Гаєм – керівником наради, головою Київської обласної організації НСПУ, мають видати альманах, який станє підсумком творчого доробку молодих літераторів за 2007 рік.
По секціях розглядалися твори кожного з учасників, давалися поради, особисті побажання, вислуховували думку кожного з учасників, навіть коли вони і не збігалися, робилися висновки, остаточне слово було за керівником, який, як правило, чіткіше відзеркалював загальне враження багатьох.
Організовувалися зустрічі з директорами українських видавництв, редакторами літературних часописів та сайтів. Обговорювалися актуальні проблеми сучасного книговидавництва. Родзинкою такого дня стала презентація видавництвом „Смолоскип” свого літконкурсу та представленя його лауреата, нашого земляка Богдана-Олега Горобчука із щойно виданою книжкою „Місто в Моєму Тілі”. Також були представлені свіжі доробки лауреатів цього ж видавництва проза Олега Шинкаренка „Як зникнути повністю” і поезія Артема Антонюка „Торба”. Міжнародний конкурс „Гранослов” представив однойменний альманах за 2005 рік, тоді як інститут молодого автора при НСПУ презентував третє число газети „Гранословіє”, доречі наступний номер буде присвячено результатам Ірпінської наради.
Іншими видавцями були запропоновані безкоштовні сайти, де молодий автор може не тільки ознайомитися із сучасним літературним процесом, конкурсами та фестивалями, але й опублікувати себе, виставивши свої твори на суд читачів наступних сайтів: www.inlit.com.ua, www.poezia.org, www.maysterni.com.
Сайт www.inlit.com.ua пропонує, як заявляють засновники, „Іншу літературу”, хоча, з того, що я побачив, цей сайт поки що розвивається; www.poezia.org – класичного зразка, там ви не знайдете „коментарів і системи оцінок”, побачите виключно запропоновані твори й уважну редколеґію, 70% творів цього сайту є російськомовними, хоча за рейтинґом відвідування його, сайт посідає друге місце серед таких сайтів у Європі; на мою думку, найцікавіше заявити про себе на www.maysterni.com, там ви знайдете усі потрібні літературні конкурси, отримаєте свіжу оцінку на „виставлені” (опубліковані) твори, одразу заявляючи, яким саме учасником літконкурсів ви бажаєте бути.
Так, як мою секцію вів Леонід Таталай, то він подивував нас, прочитавши цілу лекцію, протягом якої цитував твори багатьох поетів, які, на його думку, впливали і впливатимуть на творчість молодого і зрілого поета. Леонід Миколайович розкривав секрети великих можливостей, якими може володіти сучасний автор: яким має бути вільне поводження із формою, думкою, стилями. У прикладах ілюстрував, які саме прийоми автора можуть викликати у читача захоплення і подив, завдяки яким засобам твір закарбовується у пам’ять, що спонукає поета писати поезію, прозаїку братися за прозу, як і чому надходить натхнення, якою може бути майстерня автора і т.д і т.п.
Ірпінські дні завершилися підведенням загальних підсумків керівниками майстер-класів, відзначенням кращих учасників, рекомендаціями до вступу в НСПУ, привітаннями від старших письменників, керівництва Спілки (із врученням книг та грамот), спілкуванням молодих літераторів із відомими письменниками Ростиславом Семківим, Сергієм Пантюком, Борисом Гуменюком, Шошанні, Тетяною Винник, Оленою Мудрак, О.Довжиком, Наталією Клименко (донькою нашого славетного Михайла Клименка, директором музею ім. Т.Г. Шевченка).
Окрім грамоти від НСПУ „за перемогу в турнірі поетів” та кількох десятків фотознімків, залишилися не тільки творчі спогади, але й віра, що література знаходиться не в стані вимирання, а на черговому витку омолодження. І потайки шкребе на серці, що за кожним учасником наради із яким я познайомився мусить стояти майбутнє української літератури.
У п’ятницю сповнені вражень і творчих задумів ми покидали Ірпінь із думкою, що ми сюди ще повернемось, мабуть, навесні, коли будуть творчі студії від „Смолоскипу”... Нас чекала екскурсія по місту герою-Києву. У кожного письменника має бути своя Мекка, тому для учасників наради було організовано відвідини музею літератури, та музею Т.Г. Шевченка. Київ із нами прощався неохоче.
Олег Левченко, поет, учасник Всеукраїнської наради молодих літераторів.
2007 р.
Немає коментарів:
Дописати коментар